Evliliğin, sadakatin ve sonsuz aşkın sembolü olan yüzüklerin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Eski Mısırda bitki köklerinden yapılan yüzükler, Romalılarda ise demir ve metalden yapılmaya başlanmıştır.

Sol elin daha az kullanılması ve başka bir rivayete göre ‘’vena amoris’’ yani aşk damarının bu parmaktan geçtiğine inanılması nedeniyle alyans yüzükler sol elin yüzük parmağına takılır.

İlk zamanlarda yalnızca kadınlara takılan alyans yüzükler sonra ki zamanlarda erkeklerinde takmasıyla eşlerin birbirine olan aşkının simgesi olmuş ve yapılan evliliklerde ritüel haline gelmiştir. Özellikle osmanlı da daha taşlı ve işlemeli modeller tercih edilirken modern zamanla birlikte yüzükler sadeleşmeye başlamıştır. Özellikle de şimdilerde minimal tarzda yüzükler çiftlerin en çok tercih ettiği modeller arasında yer alıyor.

Her devirde farklı şekillerde hayatlarımızda yer bulan alyans yüzükler birbirinden eşsiz tasarımlarla göz kamaştırmaktadır.

Alyans seçimi yaparken de bir çok tasarımın olması işinizi biraz zorlaştırabilir. Ama ne istediğinizi bilirseniz karar vermek daha kolay olacaktır.

Ne istediğinize karar vermede size yardımcı olacak ipuçlarını paylaşıyoruz.

Hangi renk seçmeliyim?

Alyanslar altın, gümüş, titanyum ve çelikten yapılabilmektedir. En fazla tercih edilen madde dayanıklı olması nedeniyle altındır. Yalnız altın işlenmek için çok yumuşak bir yapıda olduğu içine gümüş ve bakır karıştırılır. Bu alaşımlarla birlikte yeşil, beyaz ya da kırmızı altın yani rose altın elde edilir.

Sürekli takacağınız bir takı olması sebebiyle öncelikle rengi genel tarzınıza, diğer mücevherlerinize uygunluğuna göre seçmelisiniz.

Genelde erkekler daha sade model ve renkleri tercih ederler. Eğer eşinizle aynı renk yüzük takmak istiyorsanız beyaz ya da kırmızı altını düşünebilirsiniz.

Rengini seçtiniz peki nasıl bir yüzük?

Tabi ki nasıl bir yüzük istediğinize siz karar verecekseniz ama size bazı tavsiyelerimiz var. Eğer küçük elleriniz varsa parmaklarınız uzun yada kısa olsun ince alyanslar seçmelisiniz. Büyük elleriniz ve uzun parmaklarınız ise daha gösterişli ve kalın bir alyansı kaldırabilir. Erkekler ise daha kalın modelleri tercih edebilirler.

Taşlı ve işlemeli modeller olduğu gibi klasik tarzda da bir çok model bulunmakta. Günlük hayatta kullanacağınız bu yüzüğün parmaklarınızı rahatsız etmemesi  ve işinizi etkilememesi önemli. Bu yüzden eğer taşlı bir model olsun istiyorsanız minik pırlantalarla süslenmiş alyanslar oldukça şık bir tercih olacaktır.

Aynı yüzüğü takmak şart mı?

Tabi ki şart değil. Eğer aynı yüzükleri takmak istiyorsanız mutlaka eşinizle birlikte karar verin. Sevmediği bir alyansı aldığınızda tabi ki takmak istemeyecektir.

Farklı yüzükler takmak isterseniz çift yüzüklerini değerlendirin. Eğer beğendiğiniz bir model bulamadıysanız veya size özel eşsiz bir model istiyorsanız kişiye özel tasarlanan çift yüzüklerini düşünebilirsiniz. Tabi ki bunun zaman alacağını unutmayın.

Hala aklınızda bir model belirmedi ise ilham verecek alyans tasarımlarını sizlerle paylaşıyoruz.

 Eğer metallerden hoşlanmıyorsanız bu ahşap yüzükler de güzel bir tercih olabilir.

Yüzük takmayı sevmeyen çiftler içinde çözüm var onlarda dövme yüzükler!

Birbirinize olan bağınız bir çift yüzükle sınırlı kalmasın elbet, aşkla bağlı kalın!

Sevgiler:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here