Düğün hazırlıklarının en önemli kısımlarından birisi de hiç şüphesiz fotoğrafçı seçimidir. Yapılan onlarca hazırlık o özel günün tamamen istediğiniz gibi olması için. Özenle seçilmiş gelinlik, yüzünüze uygun saç ve makyaj, mekan seçimi ve dekorasyonu derken genellikle geri plana atılan fotoğrafçı seçimi en sona bırakılır.

Oysa ki yapılan tüm bu hazırlıkları ölümsüzleştirecek olan düğün fotoğraflarınızdır. Yanlış fotoğrafçı seçimi ise yapılan tüm hazırlıklarınızı ve düğün gününüzü bir kabusa çevirebilir. Bu yazımızda sizlere çiftlerin fotoğrafçı seçerken yaptıkları 5 büyük hatadan bahsedeceğiz.

1- Fotoğrafçı seçiminin hazırlıkların en sonuna bırakılması.

Genellikle Türkiye’de çiftler fotoğrafçıları ile düğünlerinden sadece birkaç hafta önce iletişime geçerlerken yurt dışındaki çiftlerin bu konuda daha titiz davrandıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Düğünlerinden 1 yıl önce düğünleri hakkındaki tüm detayları planlayan çiftler fotoğrafçı ile iltişime geçtiklerinde bütün hazırlıkları tamamen şekillenmiş olmakta. Fotoğrafçı ile iletişime geçtiklerinde tüm detaylar belli olduğundan fotoğrafçı da çekim hakkındaki tüm bilgilere sahip olmaktadır. Böylelikle gerektiği taktirde çekim mekanını görme veya mekan ve çekim zamanına göre ek olarak yapması gereken hazırlıklar var ise bunları yapabilmek için yeterli zamanı olmaktadır.

Fotoğrafçıların genellikle 1 yıl sonraki çekim takvimi aynı yıl içerisinde tamamlanır. dolayısıyla rezervasyon yapmayı çok sonraya bırakmanız, en favori fotoğrafçınızın o gün sizin çekiminiz için uygun olmaması demektir. Böyle bir sorun ile karşılaşmamak için fotoğrafçınız ile düğünden 1 yıl öncesinde iletişime geçerek rezervasyon yapınız.

2- Sadece ödenecek ücretin ön planda tutulması.

Gelinler fotoğraf konusunda daha fazla duyarlı iken ücret konusunda genellikle damatların etkin olduğunu hepimiz biliyoruz. Damatların geneli için herhangi bir fotoğrafçı seçilebilecek iken gelinler bu konuda daha seçicidir. Ne istediğini bilen gelinlerin stilini, çekimlerini izlediği ve beğendiği fotoğrafçılar mutlaka vardır. Fotoğrafçı seçimi sırasında stilden daha çok sadece ödenecek ücretin ön planda tutulması düğün sonrasında fotoğraflarınız ile büyük hayal kırıklığı yaşayabileceğinizin bir işaretidir.

3- Deneyimsiz fotoğrafçı seçimi.

Dijital makinaların ardı ardına yeni modeller çıkarması ve kamera pazarının gitgide genişlemesi ile artık hemen hemen herkes uygun fiyatlara profesyonel görünümlü bir Dslr makina alabilmektedir. Buna birde ücretsiz hizmet veren website ve sayfaların kolaylıkla oluşturulabilmesi ile binlerce ”….. photography” sayfası görmekteyiz. Ve hepside ”profesyonel fotoğraf” çekimleri yaptıklarını iddia etmektedirler. Düğün fotoğrafçılığı çok fazla deneyim isteyen bir fotoğraf dalıdır. Bir kameraya sahip olmaktan çok çok daha fazlasını gerektirir.

Gerçek bir düğün fotoğrafçısının tam manasıyla profesyonel olabilmesi için birinci fotoğrafçı olarak 100 düğün çekimini tek başına yapmış olması gerektiğini söyler Scott Kelby.

Unutmayın ki deneyimsiz bir fotoğrafçının yapacağı en küçük bir hata tüm düğün fotoğraflarınızın yok olmasına veya kullanılamaz olmasına sebep olabilir. Bu yüzden fotoğrafçı seçiminizi yaparken mutlaka fotoğrafçınızın yeterli deneyime sahip olduğundan emin olun.

4- Profesyonel kamerası olan bir arkadaşınızın çekiminizi yapabileceğini düşünmek.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi fotoğrafçılık deneyim gerektirir. Bu sebeple sadece kameraya sahip olan bir arkadaşınızın ücretsiz veya az bir ücrete düğününüzü profesyonel bir şekilde fotoğraflayabileceğini düşünmeniz yapabileceğiniz en büyük hatalardan birisi olacaktır. Eğer düğün gününüzde aklınızın soru işaretleri kalmamasını istiyorsanız mutlaka bir profesyonel ile iletişime geçin. Böylelikle sevdiğiniz arkadaşlarınızda sizin düğününüzde rahatça eğlenebilirler.

5- İletişim esnasında açık olmamak.

Bir fotoğrafçı ile iletişime geçerken düğününüz hakkında birçok şeyin netleşmiş olduğundan emin olun. Düğününüzün stili ve ek olarak istediğiniz şeyleri mutlaka fotoğrafçınız ile konuşun. Gelinliğinizin modeli ve kullanacağınız renk paletini kararlaştırmışsanız bunu ona iletin. Ayrıca düğün gecesi planladığınız sürpriz şovlar, havai fişek gösterisi gibi etkinlikler var ise bunları mutlaka fotoğrafçınıza detaylı olarak iletin. Böylelikle çekiminiz çok daha iyi ve keyifli geçecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here