Düğün hazırlıkları içerisinde ki bir gelin adayı olarak önünüzdeki birkaç ay çok fazla karar vermeniz, seçimler yapmanız gerekmektedir; düğün tema seçimi, gelinlik, yiyecekler, dekor, misafirler.., hayatınızın bu en özel gününde tüm gözler üzerinizde olacak ve bunların tümü ve fazlası eksiksiz olarak planlanmış olmalı.

Bu süreç keyifli olduğu kadar tüm enerjinizi tüketecek kadar da streslidir.

Bu sizin planlayacağınız TEK düğün olacak, bu yüzden geriye dönüp baktığınızda pişmanlık duymamak için yapmaktan kaçınmanız gereken 10 yaygın düğün planlama hatasını sizlerle paylaşıyoruz.

      1. Düğün planlaması olmadan hazırlıklara başlamak.

Bir düğün planlama takvimi ve kontrol listenizin olması sizin zamanınızı daha verimli değerlendirmenizi ve bütün detayları eksiksiz olarak planlamanızı sağlayacaktır.

      2. Bütçe önceliklerini belirlememek.

Bütçe belirlemek ve bu doğrultuda hareket etmek sizi gereksiz harcamalardan kurtardığı gibi düğün sonrasında yaşayabileceğiniz kötü finansal sıkıntılardan uzak tutacaktır. Önceliklerinizi belirlerken ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi ön planda tutarak sonrasında ek olarak lüks harcamalarınıza bütçenizde yer ayırabilirsiniz.

      3. Tüm düğün dekorlarını kendiniz yapmak.

Kendi dekor ve süslemelerinizi tamamen isteğinize göre kendinizin yapması bütçeniz açısından avantajlı görünüyor olsa da yüzlerce misafir için tek tek onlarla uğraşmanız hem enerjinizi tüketecek hemde diğer daha önemli işleriniz için size zaman kalmayacaktır.

      4. Tedarikçi firmaları ”en ucuz” olana göre seçmek.

Ne kadar ekmek o kadar köfte sözünü hepimiz duymuşuzdur. Aynı şey düğün sektöründeki tedarikçiler için de geçerlidir. Ancak unutmayın ki tedarikçileri seçmek bir mağazada gezerek en ucuz fiyata göre seçebileceğiniz bir telefon yada herhangi birşey değildir. Çoğu profesyonel tedarikçiler kendilerine has tarzı olan kişilerdir. Tavsiyeler alın, tedarikçilerle görüşüp yaptıkları çalışmaları inceleyin. Bunlardan bütçenize ve tarzınıza en uygun olanı seçin.

      5. Düğün yemeğinde açık büfe tercihi.

Açık büfe menü tercihinin genellikle daha ekonomik olduğu düşünülse de durum aslında genellikle tam tersidir. Davetli sayısı bazında ödenen miktarlar servis ve diğer hizmetleride içermektedir. Eğer birde hasta, yaşlı, engelli veya çocuklu davetlileriniz varsa bu onlar için bir eziyete dönüşebilir.

      6. Düğün günü ideal kilo hedefinize göre küçük beden gelinlik & damatlık sipariş etmek.

Diyet planlarınız aşırı yoğunluk ve beklenmeyen faktörlerden dolayı başarıya ulaşmayabilir. Üzerinize tam oturan bir kıyafetiniz, içine sıkışıp kalacağınız dar bir kıyafetten inanın çok daha iyi görünecektir.

      7. Düğün öncesi saç & makyaj provası yapmamak.

Düğün öncesi saç & makyaj provası yapmamak size düğün gününüzde büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir. Kullanılan ürünlere karşın oluşabilecek alerjik durumların cildinizde yaratabileceği etkileri ve saç & makyaj tasarımının isteğinize uygunluğunu prova ile öncesinde görmeniz mümkündür.

      8. İhtiyacınız olduğunda bir profesyonele başvurmamak.

Kendi hayatınızda planlı ve düzenli bir insan olabilirsiniz ancak herkes bunları baskı ve stres altında tam olarak başaramayabilir. Düğününüz eğlenceli, uyumlu ve mutlu hatıralar içeren bir gündür. Herşeyi kendinizin yada arkadaşlarınızın yapmasını beklemek bu en özel gününüzü küçük aksaklıklarla kabusa çevirebilir. İyi bir fotoğraf makinasına sahip arkadaşınızın küçük bir hatadan dolayı bütün fotoğraflarınızın kullanılamaz durumda olduğunu söylemesi en ince ayrıntısına kadar incelikle planlanmış düğnünüzü asla geri getirmeyeceği gibi hayatınız boyunca unutamayacağınız bir kötü anı olarak kalacaktır. İşinden ve çalışmalarından emin olduğunuz profesyonelleri bulmakta çekinmeyin. Bu hem sizi hemde arkadaşlarınızı rahat ettirecek böylelikle sadece düğünün keyfini aklınızda soru işaretleri olmadan çıkarabileceksiniz.

      9. Kuralları hiçe saymak.

Bazı mekanlarda çekim yapmak yasak olduğu gibi bazı yerlerde ise belirli alanların kullanılması kesinlikle yasaktır. Bunları öncesinde araştıp öğrenmek eğer gerekliyse bu izinleri yazılı olarak almanız düğün gününüzde yaşayabileceğiniz sorunları çözecektir.

      10. Küçük şeyler hakkında aşırı streslenmek.

Bu gün sizin düğün gününüz. Sevdiğiniz insanla evleniyor, sevdiğiniz arkadaşlar ve aile üyeleriyle çevrilisiniz. Asıl önemli olan da bu. Çiçek buketinizdeki kurdelanın renginin yanlış olması veya DJ’in müzik listelerini karıştırmasını kim umursar? Geriye yaslanın, çevrenize bakın, eğlencenin ve güzel anların tadını çıkarın.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Unuttuğumuz yada eklemek istediğiniz birşey varsa lütfen bizimle paylaşın.

Fotoğraflar & Yazı: Ömer Şahin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here